Neredeyse modern bir e-ticaret sitesinin öncelikle mobil cihazlar için tasarlanması gerektiğini söylemeden geçiyor, çünkü çalıştığım çoğu mobil cihazlardan gelen trafiğinin% 70’ini veya daha fazlasını alıyor. Ancak bu sadece bir başlangıç ​​noktasıdır; sitenizi kullanıcıları müşterilere dönüştürmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birçok incelik vardır.

Son beş yılda çok çeşitli e-ticaret sitelerinin kullanılabilirliğine danışmıştım ve en iyilerinin izlediği prensipleri araştırdım. Sitenizin bugünün kullanıcıları için sıfırdan bir sonuç aldığından emin olmak için size sekiz yol göstereceğim, E-Ticaret Sitelerini Tasarlama kitabımdaki kılavuzdan ilham alarak .

Ana sayfada uzun videolardan kaçının

Ana sayfa etkilenecek bir yer. Birçok web sitesi yüksek kaliteli fotoğrafçılığa para kazandırıyor, ancak burada ürünlerini göstermek veya marka hikayesini anlatmak için videoyu kullanmayı düşünebilirsiniz. Sonuçta, video artık her yerde, özellikle de sosyal medyada.

Doğru kullanıldığında, video kullanıcıları bilgilendirmek ve onları heyecanlandırmak için harika olabilir. Ancak, videonuzu ne kadar gösterişli olursa olsun, kullanıcının oynatmaya tıklaması gerekiyorsa, çoğu insanın görmezden gelmesi için hazırlıklı olun . İzlediğim birçok kullanıcı testinde, açılış sayfası videolarındaki en yaygın davranış budur.

Niye ya? Kullanıcı yolculuğunun bu aşamasında, dikkat süreleri kısa. Kullanıcıların siteyi tamamen terk edip hemen çıkma olasılığı daha yüksektir, bilinmeyen bir şeyi izlemek için zaman ayırmazlar.

Başlangıçta, kullanıcıların hızlı bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olmalısınız, böylece kısa, sessiz, otomatik oynatılan, döngü yapan videolara geçin. Bu şekilde, derinlemesine etkileşime girmeleri gerekmeden bilgiyi elde edersiniz. Kullanıcı daha fazla ilgilendiğinde, daha uzun videolar daha sonra ürün özellikleri gibi şeyleri açıklama yolculuğunda çok yararlı olabilir.

Prynt sitesi

Prynt sitesi, ürünü çalışırken göstermek için kısa bir otomatik oynatma videosu kullanıyor. Her şeyi sesli izlemek için bir seçenek de var.

Ana sayfanızı fazla içerikle doldurmayın

Kullanıcıları ana sayfanıza sokmak için zorlu pazarlama çalışmalarını yaptıysanız ve mağazanız için çarpıcı bir adım oluşturduysanız, sırada ne var? Onlara şirketiniz hakkında söyleyebileceğiniz çok şey var

Dikkatli ol. Açılış sayfanızı ne kadar uzun süre uzatırsanız, kullanıcıyı kapatma veya karışma riski de o kadar artar. Kullanıcılar rahat kaydırma yaparken, içerik doğrudan görevleriyle ilgili değilse, yakında dururlar.

Ne zaman tasarlarsanız, ‘ bir sayfa, bir amaç ‘ kuralına sadık kalın . Bu sayfanın amacı, sattıklarınızı tanıtmak ve kullanıcının bu ürünleri aramasını sağlamaktır.

En son beş blog gönderinizi, en son tweetlerinizi ve Instagram resimlerinden oluşan bir duvarı görmeleri gerekiyor mu? Sosyal paylaşımlar özellikle yararsızdır, çünkü kullanıcıları sitenize eklediniz ve bunları tıklamak onları tekrar alacak.

Sayfaya ne kadar fazla şey koyarsanız , kullanıcıyı asıl işleminizden ve dikkat etmelerini istediğiniz önemli şeyden daha fazla dikkat dağıtırsınız . Mobil kullanıcılar daha kısa oturumlar yapma ve görevleri başarmaya odaklanma eğilimindedir; ek içerik bu konuda yardımcı olmaz.

Filtrelerinize kolayca erişilebilir olun

Çok fazla ürününüz olduğunda, filtreler kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını bulmalarına yardımcı olmak için gereklidir. E-ticaret sitelerinin büyük çoğunluğu ( çalıştığımların yaklaşık % 90’ı ) filtrelerini mobil bir kaplamada kullanıyor. Bu, yeterli alan olmadığı zaman anlamlıdır, ancak kullanıcıların gerçekten onları görmesi çok muhtemel olmadığı anlamına gelir.

Kural olarak , kullanıcıların% 95’i varsayılanları değiştirmez ve bu, belirli seçenekleri seçmek için bir filtreler menüsü açmak için geçerlidir. Ben de izlediğim e-ticaret kullanıcı testlerinde ortaya çıkan bir şey. Listeler sayfalarında ürün bulmak, e-ticaret tarama deneyiminin masaüstünde üstün olduğu bir alandır.

Kullanıcılarınız filtrelerse, gerçekten istedikleri bir ürünü bulma olasılıkları artar. Cep telefonundaki zorluğunuz, bunun için yerden tasarruf sağlayan yollar bulmak. Bir yöntem, sayfadaki en alakalı filtre kategorisini seçenekler için düğmelerle göstermektir (aşağıdaki Macy’s’e bakınız). Bir tanesine dokunulduğunda, o filtre uygulanmış olan listeler listelenir, bu noktada bir sonraki en uygun filtre gösterilir.

Macy’nin sitesi bazı filtre seçeneklerini sayfaya düğme olarak getiriyor.
Burberry, filtre kategorilerini sayfada görülebilir kılar.

En azından tam filtre menüsüne ulaşmak için düğmenizin açık olduğundan emin olun. Bir filtrenin ne zaman uygulandığını da açıkça belirtmelidir, bu nedenle kullanıcılar sınırlı bir sonuç kümesi gördüklerini bilirler.

Daha büyük resimler için girişlerinizi yeniden tasarlayın

Çoğu e-ticaret listeleme sayfası, aynı anda birçok ürünü ekranda göstermeye çalışır. Sonuç olarak, ürün görüntüleri oldukça küçük olma eğilimindedir (bu yüzden geleneksel olarak küçük resimler olarak bilinir).

Yine de görüntü, kullanıcının hangi ürünü seçeceğine karar vermesine yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. Çoğu durumda, size herhangi bir metinden çok daha fazlasını söyler. Giysiler ve mobilyalar gibi ürünler, kullanıcıya sunulan farklı şeyler arasında öznel bir ayrım yapmakta güvenir.

Cep telefonunuzda bile büyük görüntüler elde edebilirsiniz. Instagram gibi uygulamalar, kullanıcıları oldukları her yerde yüksek kalite beklemeye yönlendirdi ve kullanıcıların bunu takdir ettiğini gördüm. Sitede nerede oldukları önemli değildir, iyi fotoğrafçılık her zaman sevilir.

Airbnb kaydırılabilecek büyük resimlere sahiptir (solda). Zara (sağda) listelerinde
tam ekran genişlikte görüntüler var.

Elbette bir şeylerin birkaç görüntüde daha iyi satılabileceğini düşünüyorsanız, o zaman yapın. Seyahat siteleri genellikle listelerde gezinmek için ince bir ok bulunan küçük resimlerde birden fazla fotoğraf içerir. Birçok giyim mağazası, ürünü kendi başına gösterme ve bir model tarafından giyilme seçeneği sunar.

Ürün seçeneklerini düğme olarak görüntüle

Renk, boyut, malzeme veya başka bir şey gibi varyasyonlarda birçok ürünün bulunduğunun farkında olacaksınız. Ürün ayrıntıları sayfası, kullanıcıların sonuçta bu seçimi yaptıkları yerdir. Seçimi kolaylaştırmak için açılır menülerde bu seçenekleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kullanıcının tüm seçenekleri görmesine yardımcı olacak görsel düğmeler olmalı ve bir varyasyonun fiyat değişikliği anlamına geldiğinde netleşmesi gerekir. Değişken, ürünün görünüşünü değiştirirse (renk gibi), seçildiğinde ana ürün resmini güncellemesi gerekir. Bu, neyin sipariş edileceğine dair hiçbir şüphe olmadan kullanıcıyı terk eder.

John Lewis (solda) ürün renklerini görsel göstergelere sahip düğmeler olarak sunar.
Nike (sağ) tüm boyut seçeneklerini gösterir ve mevcut olmayan boyutları devre dışı bırakır.

Diğer bir avantaj, kullanıcının belirli düğmeleri devre dışı bırakarak, hangi değişkenlerin stokta olmadığını bir bakışta görebilmesidir. Yine, bu, açılan menüler arasında gezinmeyi sağlar.

Boyut seçimi söz konusu olduğunda, varsayılan bir boyuta sahip olmamak en iyisidir. Kullanıcılar varsa, istedikleri yerine varsayılanı ekleyebilirler. Bu size çok fazla iade ve hayal kırıklığına uğramış müşteri elde etmenize yol açabilir.

Paylaşım düğmelerini dışarıda bırakın

Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, LinkedIn, Snapchat. Kullanıcılarınız muhtemelen bu sosyal ağlardan bir veya daha fazlasında takılıyor . Öyleyse onlara ürün detayları sayfalarınızda paylaşma düğmeleri vermeli misiniz?

Pek çok e-ticaret sitesi hala bu küçük simgeleri, insanları web üzerinden mallarını tanıtmaya teşvik edeceğini umarak sunmaktadır. Ne yazık ki, neredeyse kesinlikle zaman kaybı.

Kimse onları tıklamaz. Bir araştırmaya göre , aslında insanların% 0,2’si . Ayrıca bir kod pasajı gibi görünebilir, ancak sayfanızın hızını yavaşlatan birçok ek özellik içerir.

Ücretli ‘etkileyicilerin’ yükselişi, modern kullanıcının artık içinde onlar için bir şey olmadan markalara yayın yapmak istemeyeceği anlamına geliyor. Daha fazla kişi bir arkadaşınızla veya ailenizle özel olarak paylaşmaya istekli olacaktır. E-posta yoluyla veya WhatsApp gibi bir anında mesajlaşma servisi aracılığıyla paylaşıma izin veren bağlantıların daha iyi çalışması olasıdır.

Ödeme cüzdanlarını entegre edin

PayPal , Apple Pay ve Android Pay gibi ödeme cüzdan hizmetleri artıyor. Bunları e-ticaret ödeme akışlarında seçenek olarak görmek giderek yaygınlaşıyor. Aslında, standart kasayı ve muhtemelen kredi kartlarını ve nakit para kullanımını tamamen kaldırabilirler .

Tamara Mellon (solda) sepetlerinde ve kasalarında Apple Pay, PayPal ve Amazon Pay
seçeneğine sahip. Gucci, ‘çantaya ekle’ bildiriminden PayPal’a geçme olanağı sunar.

Bir parola, parmak izi veya yüz taraması girdikten sonra hemen ödemeyi tamamlayabilmek formları doldurmaktan çok daha uygundur. Mobilin egemen olduğu e-ticaret ile, form doldurmayı içermeyen kolay ödeme yapmak şarttır.

Tamamen kullanım kolaylığı, daha fazla kullanıcıyı sizinle ödeme yapmasını teşvik etmelidir. Ayrıca, markanızı daha önce duymamışlarsa, kullanıcılar bir cüzdan ile aracı olarak kendilerini güvende hissedeceklerinden güvenlik yararı da vardır.

Çıkış işlemlerinde yaptığım kullanıcı testlerinde düzenli olarak “PayPal’ı kullanma seçeneğini çok tercih ediyorum” ve “Ben çok güvenlik konusunda bilinçliyim ve yalnızca PayPal kullanarak ödeme yapacağım” gibi yorumlar duyuyorum. PayPal şu ​​anda iyi biliniyor, ancak hangisinin kullanılacağına karar verirken sitenizin en popüler ülkeleri ve cihazlarıyla birlikte gidin.

Kullanıcıların toplamasına izin ver

Gittikçe artan sayıda e-ticaret web sitesi, kullanıcılarına, siparişlerini vermek yerine siparişlerini toplama olanağı sunar. Evde sık olmayan ve iş yerlerine teslimat yapamayan kullanıcılar için iyidir. Bu seçeneğin verilmesi yalnızca sizden satın alabilecek kullanıcı sayısını artıracaktır.

En kolay (ve çoğu zaman en iyi) yaklaşım, kasada teslimata alternatif olarak koleksiyon eklemektir. Kullanıcıdan konumlarını girmesini ve siparişlerini nereden alabilecekleri ile ilgili seçenekleri göstermesini isteyin. Teslim alma merkezinin çalışma saatlerini göstermeniz de önemlidir; bu veriler genellikle bir teslimat şirketi ile entegre olmaktan gelir.

ASOS kasasına tıklayıp tıklatarak açılan pencere, kullanıcının teslimat için hangi
marketten satış yapmasını seçmesini sağlar.

Daha karmaşık olan yaklaşım, sitedeki her ürün detayı sayfasına toplama seçeneğini eklemenizdir. Bu, belirli mağazalarda stok kontrolüne izin verdiği için tuğla ve harç mağazalarınız varsa anlamlıdır .

Ancak, kullanıcılar siparişlerinde birden fazla ürün olduğunda sorun ortaya çıkabilir. Dikkatli olmazlarsa, teslimat için bazı ürünler ve toplama için bir ‘karma’ sepet ile sonuçlanabilirler . Bunu önlemek için en erken kullanıcının toplama veya teslimatı sepet aşamasında olduğunu belirtmesini tavsiye ederim, bu yüzden tüm sipariş için geçerlidir.

Daha fazla e-ticaret tavsiyesi

Bu, e-ticaret sitenizin 2019 ve sonrası için uygun şekilde yeniden tasarlandığından emin olmanın sekiz yoluydu. Elbette, tam bir e-ticaret web sitesini yeniden tasarlarken göz önünde bulundurmanız gerekenler var. Aslında, 10 yıllık UX tasarım deneyimine dayanarak, çevrimiçi mağazalar tasarlamak için 66 kılavuz içeren bir kitap yazdım.

Kitabın E-Ticaret Web Siteleri Tasarımı olarak adlandırılır , Amazon’da ciltsiz ve Kindle gibi çeşitli formatlarda bulunur. Veya sitemdeki basılı kitaptaki tüm çizimleri içeren dijital PDF sürümünü de edinebilirsiniz . Ayrıca PLATFORMS promosyon kodu ile dijital sürümde sınırlı bir süre için % 15 indirim elde edebilirsiniz .