Bir bilgisayar sanatı olarak neler beklediğinizi öğrenin. Konsantrasyonları, kursları ve uzaktan öğrenme seçeneklerini ve takip edebileceğiniz kariyer türlerini okuyun. Bilgisayar sanatlarında maaş potansiyelini keşfedin. 3D Animasyon dereceleri sunan okullar da bu popüler seçimlerde bulunabilir .

Bilgisayar Sanatlarında Hangi Konsantrasyonlar Vardır?

Bilgisayar sanatlarında mevcut olan kesin dereceler okula göre değişmektedir. Bazı okullar bilgisayar sanat ve tasarımında genelleştirilmiş bir lisans derecesi verirken, diğerleri alanın belirli alanlarına odaklanan özel programlar sunmaktadır. Bu uzmanlık dereceleri, animasyon, video oyun sanatı veya grafik tasarım gibi konularda olabilir . Programların, genellikle ilgi alanlarınıza uygun sınıfları seçebilmeniz için bu alanlarda çeşitli seçmeli dersleri vardır.

 

DerecelerBilgisayar sanatları ve tasarım alanında lisans, animasyon, seçmeli dersler gibi özel konularda odaklanma
Ortak kurslarTemel sanat, çizim ve renk teorisi; 2B ve 3B animasyon; modelleme ve görüntü düzenleme
Program formatlarıKampüs içi ve çevrimiçi programlar mevcut
Kariyer seçenekleriGrafik tasarımcı, multimedya sanatçısı, animatör

 

Hangi Sınıflar Dahildir?

Bir bilgisayar sanatları ana olarak, müfredat çizim ve renk teorisi temel sanat dersleri ile başlayacaktır. Bu dersler, bilgisayar becerilerine sanat becerilerini uygularken ihtiyacınız olacak tasarım ve görsel iletişimin temel bir anlayışını sağlar. Sonraki sınıflar 2 boyutlu ve 3 boyutlu animasyon, modelleme ve görüntü düzenleme bilgisayar yazılımlarının kullanımını araştırır. Çoğu program kıdemli sanat projesi ile sonuçlanmaktadır. Bu alandaki sınıf örnekleri şunları içerir:

  • Şekil çizimi
  • 3D modelleme
  • Görsel düşünme
  • Dijital aydınlatma
  • Sanat Tarihi

 

Seçtiğiniz odak alanı, hangi dersleri alacağınızı da etkiler. Örneğin, bilgisayar sanatlarındaki bir animasyon parçasını izlemeyi seçerseniz, storyboard ve anlatıda daha fazla derse girebilirsiniz. Buna karşılık, grafik tasarımını seçmeyi tercih ederseniz, muhtemelen tipografi ve paket tasarımında sınıflar alırsınız.

Sınıflara Çevrimiçi Katılabilir miyim?

Bazı okullar bilgisayar sanat lisans diploması için uzaktan eğitim seçenekleri sunuyor. Bu programlar, geniş bant İnternet bağlantısına sahip bir bilgisayar kullanarak, kurslarınızın bir kısmını veya tümünü tamamlamanızı sağlar. Çevrimiçi sınıflar aracılığıyla, önceden kaydedilmiş dersleri izleyebilir, etkileşimli gösterileri görüntüleyebilir ve okulun web sitesindeki ders metinlerini okuyabilirsiniz. Sınıf çalışması, kampüs içi bir rotada yapacağınız şeyden önemli ölçüde farklı değildir.

Sınıfa bağlı olarak, etkinliklere katılmak ve ödevleri tamamlamak için özel bir yazılıma ihtiyacınız olabilir. Belgeleri uygun biçimde yazmak ve göndermek için genellikle bir kelime işlem programı gereklidir. Bilgisayar sanat kursları ayrıca Photoshop, After Effects, Dreamweaver veya Maya 3D gibi görüntü düzenleme ve modelleme yazılımları gerektirebilir.

Derecede Neler Yapabilirim?

Bilgisayar sanatında lisans derecesi elde etmek, film, televizyon veya baskı stüdyoları ve grafik tasarım firmalarıyla çeşitli işlere yol açabilir. Bir lisans derecesi genellikle bu sektörlerde giriş seviyesi işlere hak kazanmak için yeterlidir. Çalışmalarınızı nasıl odaklayacağınıza bağlı olarak, aşağıdaki pozisyonlarda çalışmayı bulabilirsiniz:

  • Grafik tasarımcı
  • Web tasarımcısı
  • Animatör
  • Karakter modelleyici
  • Sanat Yönetmeni

 

Grafik tasarımcıları, dergiler için reklam, ürün ambalajı ve düzenleri tasarlamak için bilgisayar sanatı becerilerini kullanırlar. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, grafik tasarımcıları 2014 yılında ortalama 45.900 dolar maaş aldı ( www.bls.gov ). BLS ayrıca, multimedya sanatçılarının ve animatörlerinin aynı dönemde yılda ortalama 63,630 dolar olduğunu bildirdi. Her iki durumda da, sinema endüstrisindeki işler, televizyon ve video oyunları en yüksek ücretler arasındaydı.

Araştırmaya devam etmek için, kurs müfredatı, önkoşullar ve mali yardım bilgileri için aşağıdaki lisans seçeneklerine göz atın. Veya sitemde ki ilgili makaleleri okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi edinin: