Tüm içerikleriniz için kusursuz kurgu ve montaj hizmeti vermekteyim.

Kurgu veya montaj; ses ve görüntülerin bir konsept ve senaryo kapsamında uyum içerisinde art arda sıralanmasıyla gerçekleştirilen işlemdir. Yani kurgu veya montaj, çekimi gerçekleştirilen görüntülerin video düzenlemesidir diyebiliriz. Bir başka deyişle, video düzenleme işine kurgu veya montaj denilmektedir. Aslında kurgu, film çekilirken hangi sahneden sonra hangi sahnenin yerleştirileceğinin belirlenmesine; montaj ise bu kurgunun uygulanmasına denilmektedir fakat artık genellikle aynı anlamda kullanılmaktadırlar.

Kurgu anlam yaratma sanatı yani işin felsefi boyutuna verilen ad olurken montaj ise işin birleştirme sanatı yani teknik boyutuna verilen ad olmaktadır.

Kurgu, montaj sürecinde birbirinden bağımsız olan çok sayıdaki görüntü birleştirilerek bir anlam yaratılır. Çizgisel denilen kurgu türü artık neredeyse kullanılmamaktadır. Çizgisel olmayan kurgu, yani dijital kurgu ise günümüzde tercih edilen kurgu yöntemidir. Ofisim de yer alan video prodüksiyon projelerinin konsepti dahilinde efektif kurgu, montaj çalışmaları gerçekleştirerek kusursuz videolara imza atmaktayım.

Kurgu, Montaj nasıl yapılır sorusuna gelince öncelikle bazı terimleri bilmek gerekir. Bir videonun tasarlanması için üç ana unsur vardır. Bunlar; çekim planı, sahne ve sekanstır.

Plan; kameranın, kayıttayken çekeceği görüntülerin ne olacağı, ne zaman kayda gireceği ve kaydı ne zaman sonlandıracağının belirlenmesidir.

Sahne ise filmin çekileceği sahnelerin planlanmasına denir. Çekim aşamasını kolaylaştırmak için videolar sahnelere bölünür ve aynı mekanda geçen olaylar, filmde aynı zaman diliminde gerçekleşmiyor olsalar da art arda çekilirler.

Videonun, kendi içinde anlam bütünlüğüne sahip olan kısımlarına ise sekans denir. Sekanslar, tek başlarına izlendiğinde dahi bir anlam bütünlükleri vardır. Bir video veya film, çekimler gerçekleştirildikten sonra çok sayıda görüntüye, plana sahip olur. Bu planlar, kurgu, montaj çalışmalarıyla konsept ve senaryoya uygun olarak anlamlı bir şekilde düzenlenir ve bir bütünü oluşturur. Kurgu, montaj; gelişmiş estetik algılar, yaratıcılık ve tam profesyonellik gerektiren bir konudur.

Kurgu, montaj fiyatları, projenin uzunluğuna, konseptine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 4 dakikalık bir videonun montaj fiyatıyla uzun metraj bir filmin montaj fiyatları doğal olarak aynı olmayacaktır. Çekimi gerçekleştirilen bir proje için kurgu, montaj çalışmasına ihtiyacınız varsa veya fiyat hakkında sağlıklı bilgi edinmek istiyorsanız lütfen benimle iletişime geçiniz.

İlgili Eğitimler

Özel dersleri görüntülemek için tıklayın →