Bir videonuz var ve binlerce kişinin izlemesini istiyorsunuz. Gayet kolay gibi görünüyor, değil mi? Aslında oldukça kolay… Tabii arama sonuçlarında nasıl yükselteceğinizi biliyorsanız.

İlk olarak İnternet’te videonuzu yayınlamanın iki yaygın yolu var:

  •       YouTube gibi bir video paylaşım sitesine yüklemek ya da
  •       Kendi web sitenizde yayınlamak.

Hangi yolu seçerseniz seçin, ünlü bir popçu olmasanız da videonuzu milyonlarca kişiye izletebilmeniz mümkün. İşte videonuzu arama sonuçlarında yükseltmenin 5 yolu:

1. Videonuzu YouTube’de yayınlayın

Google, Bing ve Yandex, arama sonuçlarında YouTube videolarına da yer veriyor. İstatistiklere göre YouTube’da yayınlanan bir videonun arama sonuçlarında çıkması, Vimeo gibi diğer platformlarda yayınlananlara oranla %84 daha fazla. Yani YouTube, açık ara önde. Diğer siteleri de ihmâl etmemek gerek tabii.

2. Videonuzun SEO optimizasyonunu yapmayı unutmayın

Google’ın ilk sayfasında çıkan bir videonun YouTube aramalarında da ilk sayfada çıkma olasılığı %100. Bunu başarabilmek için videonun başlığını, açıklamasını ve etiketlerini optimize etmeniz gerekli. YouTube’un anahtar kelime aracını kullanarak maksimum 10 etiket eklemeyi unutmayın. Ayrıca dosya adında ve başlıkta da ilgili kelimeleri kullanmalısınız. Popüler olup da videonuzla ilgili olmayan sözcükleri kullanmamaya özen gösterin.

3. Küçük resmi doğru seçin

Bu da en önemli unsurlardan biri. Videonuzun küçük resmi, tıklanma oranlarını önemli ölçüde artırabilir. Videonuzu YouTube’e yükledikten sonra “Düzenle” moduna girip kullanıcıları tıklamaya teşvik eden 3 küçük resim seçin.

4. Video site haritası oluşturun

Video paylaşım platformlarındaki videolar, Google, Yandex ve Bing’de otomatik olarak listelenmekte, ama web sitenizdekiler listelenmiyor olabilir. Bu nedenle kendi web sitenizde video yayınlamak istediğinizde bir video site haritası hazırlamanız gerekli. Site haritası, özetle videonuzun süresi, başlığı ve açıklaması gibi bilgileri içeren bir yazı dosyasıdır. Arama motorları, bu dosya sayesinde videonuzun ne olduğunu algılar. Video site haritasını oluşturduktan sonra Google Web Yöneticisi Araçlarına eklemeyi unutmayın!

5. Video paylaşım stratejinizi geliştirin

Bu ipucu, hem video paylaşım sitelerini hem de kendi sitelerini kullananlar için faydalıdır. Çoğu online video, diğer web sitelerinde ve sosyal ağlarda paylaşılarak izlenmektedir. Bu da video paylaşım stratejisini oldukça önemli kılmaktadır. Bu nedenle videolarınızı insanların paylaşacağı şekilde hazırlamaya özen gösterin ve kendi bloğunuzda ve sosyal ağlarınızda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Eğitimler

Özel dersleri görüntülemek için tıklayın →