Video izlemenin eğlenceli olduğuna şüphe yok. Özellikle uzun uzun yazıları okumaktan daha keyifli olduğu kesin. Web sitenizde ne iş yaptığınızı, ne sunduğunuzu, insanların neden sizi seçmesi gerektiğini anlatan bir video bulundurmanız, hedefkitlenizden daha iyi yanıt alacağınız anlamına geliyor.

Ama bunun sebebi ne?

Yazıdan daha eğlenceli olmasının yanı sıra işletme sahipleri için videoyu çok değerli kılan daha derin sebepler de vardır.

Zaman açısından durumu ele alalım. Web sitenizde ziyaretçinin dikkatini yakalayabilmek için sadece 8 saniyeniz var. Sekiz saniye içinde sitenizi terk etmezse vermek istediğiniz mesajı anlayabilecek mi?

Eğer yalnızca yazı ile ziyaretçinizi karşılarsanız, 72 saat sonra okuduğunun sadece %10’unu hatırlayacaktır. Peki, video izletirseniz?

Tam %68! Evet, yanlış okumadınız.

Bunu biraz daha iyi anlayabilmek için bilişsel psikoloji üzerine yapılan son araştırmaları inceledim ve beynin çok enteresan bir işleyişe sahip olduğunu öğrendim. Kitlenin dikkatini çekip akıllarında kalan bir mesajla onları gönderebilmek için üç önemli faktörün var olduğunu keşfettim:

1. Mesajınızı basit tutun. Yalnızca konuyla alâkalı bilgi ve hareket söz konusu olmalı. Beynimiz, yalnızca belirli bir kapasiteye sahip olan kısa süreli belleğe depolama yapıyor. Gereklilik arz etmeyen bilgiler bu alanı dolduruyor ve yeni bir şey öğrenmek zorlaşıyor. Bu nedenle videonun çok karışık olmamasına özen gösteriyoruz. İzleyici, mesaja odaklanmalı.

2. Kitlenizi tanıyın. İzleyicinizin konuyla ilgili mevcut bilgisi önemli. Çünkü yeni bilgi, eski bilginin üzerine kuruluyor. Ayrıca mesajınızı, izleyicinin zaten biliyor olduğu bir konuyla ilişkilendirmek, hatırlanmasını da kolaylaştırıyor. Bu yüzden videolarda sık sık benzetimler yapıyorum.

3. Güçlü öğrenim araçlarını kullanın. Çift kodlama teorisi, yani öğrenim amaçlı olarak görsel ve işitsel bilginin sentezlenmesi çok önemli. Bu iki duyuyu birlikte kullandığınızda izleyicinizin hatırlama kapasitesi, %58 artıyor.

Dikkatimizin hemen dağıldığı bu dönemde kitlenizin ilgisini yakalayabilmek ve mesajınızı iletebilmek için sahip olduğunuz süre çok kısa.

Bu nedenle basit ve açıklayıcı videolar, işletmeler için en önemli araçlardan biri haline gelmiş durumda. Sizin için neler yapabileceğimi görmek için portfolyo bölümünden “Filtrele” ile “Video Tasarım” bölümüne göz atmayı unutmayın!

İlgili Eğitimler

Özel dersleri görüntülemek için tıklayın →