Dijital pazarlama günümüzde geleneksel pazarlamanın aksine dijital kanalları kullanarak bir ürünü veya markayı tanıtma yöntemidir.

Geleneksel pazarlamada kullanılan billboard, gazete, radyo-tv gibi yöntemlerin yerini Facebook, twitter, linkedin, instagram gibi dijital platformlar aldı.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde, tanıtımı yapılan marka ya da ürün tüketici üzerindeki etkisini ve geri dönüşünü görmek zor hatta imkansızken, dijital pazarlamada tüketici ile etkileşim ve geri dönüş almak, ayrıca tüm bunların detaylı olarak analizini yapabilmek oldukça kolaydır. Bu sayede tanıtım ve pazarlama için ayrılmış olan bütçe başarı odaklı ve daha verimli yatırımlar olarak değerlendirilmiş olacaktır.

Dijital Pazarlamada Başarıya Ulaşmanın 5 Yolu

 

  • SEO (Search Engine Optimization): Arama motoru optimizasyonu dediğimiz bu çalışma web sitenizin arama motorlarına yönelik iyileştirme çalışmasıdır. Bu çalışmalar aramalarda web sitenizi hedeflediğiniz anahtar kelimelerle üst sıralara taşıyacaktır.
  • Sosyal Medya: Türkiye’de insanların %50’si interneti ve sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Bunu göz önüne alarak sosyal medya üzerinden etkili tanıtım yapmak, bilinirliği artırmak ve güçlü marka etkisini yaratmak için oldukça akılcı bir yoldur.
  • E-Mail Marketing: Hedef kitlenizi kapsayan tüketici gruplarına tanıtım ve bilgilendirme mailleri göndererek, en önemlisi web sitenize yönlendirerek tüketiciyi ürününüzle buluşturmuş olursunuz. Ayrıca bu, web sitenizin trafiğine de büyük katkı sağlayacaktır.
  • E-Ticaret Siteleri: Ürün pazarlıyorsanız tüketiciye siteniz üzerinden güvenilir online alışveriş imkanı yaratarak, ürününüze kolay erişim ve kolay satış imkanı sağlamış olursunuz.
  • Blog Siteleri: Blog siteleri birçok kurum ve markanın aktif olarak kullandığı, sürekli ve düzenli olarak yayınlanan içerikler sayesinde  organik ve reklamsız olarak sitenizin trafiğini yoğunlaştıran çok etkili bir yöntemdir.

 

E-Ticaret Sitenizi Başarıya Ulaştıran 7 Püf Noktası başlıklı yazımızı okuyarak sitenizde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Siz de dijital mecralarda marka, ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımını başarıya ulaştırmak istiyorsanız, dijital pazarlama çalışmalarınızı doğru yönetmelisiniz. Teknik olarak bu konularda bilgi sahibi değil iseniz tüm bunlar için benden profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Çağımızın getirisi olan teknoloji ve dijital dünya, şirketlere, markalara ve kişilere geleneksel pazarlamanın dışında daha çok insana ulaşma şansını tanıyor. Evlerimize giren akıllı cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor. Markalar pazarlama stratejisi geliştirirken, hedef kitlenin cebi kadar yakınında bir uzaklıkta olduğu gerçeğini çok iyi biliyor.

Sosyal medyanın ne kadar güçlü bir mecra olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğu biliniyor. Yakın geçmişte büyük markaların sosyal medyayı kullanarak rezillik ve vezirlik aşamalarını yaşadıklarını biliyoruz. Dijital pazarlama için ayrılan bütçeler, markaların planlama ve stratejik hedeflerinde hatırı sayılır bir masraf kalemi olarak görünüyor.

Sosyal medyada geliştirilen bütün pazarlama araçları için ya birimler oluşturuluyor ya da dijital pazarlama ajansları ile çalışılıyor. Dijital pazarlama ajansları belli kıstaslar içinde sadece dijital alanda analiz yöntemleri geliştirerek sunulan pazarlama argümanına göre hedef kitleyi bulmak üzerine stratejiler geliştiriyor.

Hedef kitle: Yaş, cinsiyet, bulunduğu konum, ziyaret edilen siteler, sitelerde harcanan zaman, vs.
İlişkilendirme: Sosyal medya etkileşimi(Tweet, gönderi, beğeni, mention vs.), reklama verilen tepki ve kurulan bağlantı(tıklama), satın alma yolları, vs.

Bu iki başlık, dijital pazarlama stratejilerinde kullanılan analiz yöntemlerinin başında geliyor. Bu veriyi alabilmenin en iyi yolu sosyal medyanın uçsuz bucaksız evreni. Dijital pazarlama ajansları bu verilerin alınmasında farklı yöntemler izleyerek, kullandığı analiz aracı üzerinden bir sonuca varır. Hedef kitleye rahatlıkla ulaşır ve yaratıcı fikirler geliştirir. Böylece ortaya sosyal medyada görmeye alışık olduğumuz viral videolar, markaların kendi adları üzerinden geliştirdikleri uzun soluklu hikayeler (Hashtag, Youtube reklamları üzerinden hikayeler, vs.) olarak bizlere sunulur.

Dijital Pazarlama, için kullanılan en etkili ve hedef kitleyi onikiden vuran fikirlerin bir getiri sağladığı bilinen bir gerçek. Peki, bu pazarlama fikirlerinde yaratıcı olmanın yolları neler olabilir? Hangi argümanlar bizim zirveyi görmemizi sağlar?

Sosyal Medya: Burayı iyi kullanmak önemli. Hangi platform? Hedef kitleyi harekete geçirecek reklamlar
İçerik Pazarlaması: Önümüzde ki yıllarda sıkça konuşulacak önemli bir alan. Hedef kitleyi bilgilendirici, sürekli ve sıkıcı olmayan içeriklerle pazarlamanızı desteklemek
Kişiselleştirilmiş Reklamlar: Google’ın ısrarla üzerinde durduğu ve daha da duracağı bir alan. Hedef kitleye direk ulaştığınız spesifik ve önemli bir pazarlama aracı
Video ReklamlarÖzellikle Akıllı TV’lerin evlere girmesiyle daha çok kitleye erişmenizin mümkün olacağı pazarlama araçlarından biri. Youtube bu konuda rakipsiz.
Dijital Pazarlama alanında kullanılan bu argümanlar zaman geçtikçe, teknolojinin gelişimine paralel olarak kendine yeni alanlar bulmaya devam ediyor.

Yaratıcı fikrin oluşumundan önce, dijital pazarlama için kullanılan bütün araçları takip etmeniz, bilgilenmeniz ve en önemlisi doğru hedefi bulmanız oldukça önemli.

İlgili Eğitimler

Özel dersleri görüntülemek için tıklayın →